top of page

KONGRESY

INTERSKI

Mezinárodní setkání lyžařských odborníků

INTERSKI INTERNATIONAL pořádá v pravidelných čtyřletých intervalech mezinárodní kongresy, na kterých se vedou odborné lyžařské diskuse, probíhají zde i praktické ukázky výuky v jednotlivých členských zemích, demo-show jízdy apod. Kongresy bývají tematicky zaměřeny a jsou vysoce odbornou a zároveň společenskou akcí.

DSC_7553_edited.jpg

Kongresy INTERSKI INTERNATIONAL s účastí ČR

INTERSKI ČR se účastnilo na kongresu v roce 1995 v Japonsku. Demo-tým ISČR předvedl ukázky České školy lyžování.
INTERSKI ČR se účastnilo zasedání generálního shromáždění INTERSKI 1998 v Grans Montaně.
V březnu 1998 se INTERSKI ČR zúčastnilo kongresu IVSS ve Vuokatti.
V březnu 1998 se INTERSKI ČR zúčastnilo jednání i praktických demonstrací kongresu IVSI v La Tanja ve Francii.
INTERSKI ČR se účastnilo na kongresu v roce 1999 v Norsku. Demo-tým ISČR předvedl ukázky České školy lyžování.
Náš zástupce byl zařazen do pracovní komise INTERSKI INTERNATIONAL pro přípravu kongresu 2003 v Grans Montaně.
Dále se pravidelně INTERSKI ČR zúčastňuje zasedání INTERSKI, IVSS, IVSI.

Reporty z posledních 4 INTERSKI kongresů naleznete níže: 

Kongres INTERSKI – Pamporovo, Bulharsko 2019
Pamporovo, Bulharsko
Kongres INTERSKI – Ushuaia, Aregentina 2015
Ushuaia, Aregentina 2015
DSC_7553_edited.jpg
Kongres INTERSKI – St. Anton, Rakousko 2011
St. Anton, Rakousko
Kongres INTERSKI – Yongpyong, Jižní Korea 2007

autor: Robert Záboj 
Na konci ledna se v jihokorejském Yongpyongu uskutečnil další kongres organizace INTERSKI, která od roku 1951 sdružuje národní svazy a další subjekty zabývající se problematikou výuky lyžování. Lednového setkání se zúčastnilo 31 zemí, což dalo dohromady přes 1000 učitelů lyžování z celého světa.
Hlavní téma kongresu „Snowsport for all“, tedy sport na sněhu pro všechny, je odrazem přirozeného vývoje lyžařského a snowboardového dění posledních let, kdy vyspělé krajiny směřují vzdělání svých učitelů k co největší univerzálnosti a ze „ski instructors“ se stávají „snowsports instructors“.


INTERSKI snowsport school
Novinkou kongresu bylo založení největší mezinárodní lyžařské školy INTERSKI snowsport school, do níž musela každá země delegovat instruktory, kteří následně učili vybrané VIP hosty či veřejnost, podle výukových plánů jednotlivých zemí. I obyčejní Korejci se tak mohli seznámit s odlišnými přístupy k výuce lyžování a porovnat je s korejskou metodikou, která je opravdu velmi specifická. Vychází z historické tradice národního sportu Taekwondo, jehož prvky Korejci využívají také při výuce lyžování. Tato akce se potkala s ohromným zájmem a každý den čekaly na výuku davy lidí.


Další částí nabitého programu byl několikadenní maratón teoretických úvodů a přednášek týkajících se metodiky a systémů vzdělávání v oblasti alpského lyžování, snowboardingu, klasického lyžování, telemarku a nových, netradičních snow sports. Na praktických skupinových workshopech se pak na sněhu o nejnovějších poznatcích v technice a metodice vždy velmi aktivně diskutovalo, a protože se kongresu účastnili téměř bezvýhradně top-lektoři jednotlivých zemí, byly diskuse velmi zajímavé. 
 

Tým ČR
Do všech částí programu kongresu INTERSKI se aktivně zapojila také česká výprava, kterou v Koreji reprezentovalo celkem 11 lyžařů. Základem týmu bylo šest reprezentantů z řad APUL (Asociace profesionální učitelů lyžování) – Jiří Kotaška jako člen ISIA (International Ski Instructors Association), Tomáš Drdácký, Sylva Faltová, Jiří Matějů, Ondřej Novák a Robert Záboj jako demonstrátoři, jezdci a přednášející.


Dalšími členy Demo týmu a přednášejícími byli Šimon Mastný ze Svazu lyžařů ČR, Soňa Vodičková z Pedagogické fakulty v Liberci, Michael Turek za Český svaz lyžařských škol Ve výpravě ještě byli Jan Přerovský, předseda českého INTERSKI, a pro oblast snowboardu Arnošt Binter z Pedagogického centra v Českých Budějovicích.


Tématem českého workshopu byla zdokonalovací cvičení na zlepšení koordinace na lyžích, a že se jednalo o téma zajímavé, potvrdila jednak vysoká návštěvnost workshopu, ale také dlouhé diskuse po skončení výuky. 

Yongpyong, Jižní Korea
bottom of page